Jdi na obsah Jdi na menu
 


Počátky kopané ve Ždánicích  se datují od roku 1934, kdy byl založen Sportovní klub Ždánice. Zakládajícími členy a rovněž prvními členy výboru vzniklého oddílu byli Josef Rathouský, Rudolf Drápal, Karel Toner, Dr. Josef Martiník, Jan Mrkývka, Jaroslav Kopečný, Josef Hudec a František Zjevík. Předsedou se stal Dr. Martiník.

První fotbalové hřiště bylo vybudováno poblíž vlakového nádraž. K prvnímu přátelskému utkání zde došlo 29.července 1934 se soupeřem SK Svatobořice.

Od podzimní sezóny 1934 se pak I. mužstvo zúčastňovalo pravidelných mistrovských soutěží v nižších třídách tehdejší B.Z.M.Ž.F. se střídavými úspěchy.

Po válce došlo k dalšímu rozvoji kopané ve Ždánicích. V roce 1947 bylo zbudováno nové hřiště u koupaliště a první zápas se zde uskutečnil na podzim s SK Pozořice. Toto hřiště pak bylo v 90. letech minulého století rekonstruováno, opatřeno travnatým povrchem a vedle něj zbudováno ještě jedno hřiště tréninkové. Od roku 1953 pak byly ve Ždánicích ustaveny 2 kluby, a to Spartak a Baník. V roce 1956 rozhodnutím vyšších orgánů došlo ke sloučení obou klubů pouze v jeden klub a nesl název Baník Ždánice, který existoval až do roku 1973, kdy byl jeho název změněn na Tělovýchovná jednota KOVO Ždánice, který nese dodnes. Největších úspěchů dosahovalo družstvo mužů v polovině 50. let, kdy se po 2 roky účastnilo krajské soutěže pak počátkem 90. let, kdy 6 let hrálo v I.A třídě.

Největším úspěchem družstva dorostu byla účast v župním přeboru v sezóně 1998/1999 a největším úspěchem družstva žáků rovněž účast v župním přeboru v sezóně 2000/2001.

Počátkem 90.let se podařilo dokončit kabiny, sociální zařízení, šatna a restaurace v areálu hřiště.Oddíl je registrován u Českomoravského fotbalového svazu. Družstvo mužů se zúčastňuje soutěžních utkání v rámci III. třídy okresního přeboru, kde se pohybuje na špici tabulky. Trenérem je p.Milan Heisner. Družstva starších a mladších žáků se zúčastňují soutěžních utkání v rámci okresního přeboru, přičemž družstvo starších žáků se pohybuje ve druhé polovině tabulky a družstvo mladších žáků v první polovině tabulky. Obě družstva trénuje p. Zbyněk Beker. Družstvo přípravky se zúčastnuje okresní soutěži pod vedením p. Zdeňka Bekera.V letošní sezoně jsme museli pro malý počet hráčů  odhlásit z okresního přeboru družstvo dorostu.